top of page
Szukaj
  • dmnmajewski

Dlaczego warto badać krew przynajmniej raz w roku?


Co dziesiąty Polak przyznaje, że wcale nie wykonuje morfologii krwi, 6 proc. nie pamięta, kiedy ostatni raz miało wykonywane badania krwi, a jedynie 29 proc. ankietowanych bada krew raz w roku. Dlaczego tak mało?


Badania krwi należą do najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych i są jednym z najskuteczniejszych sposobów na monitorowanie stanu zdrowia. Jak podkreślają specjaliści, morfologii krwi nie powinno wykonywać się jedynie w przypadku podejrzenia, że w naszym organizmie dzieje się coś złego.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – krew prawdę ci powie

Krew jest świetnym wskaźnikiem naszego stanu zdrowia – często jedna próbka, zawierająca kilka mililitrów krwi, jest w stanie wykluczyć lub potwierdzić zagrażającą naszemu zdrowiu i życiu chorobę. Pamiętajmy jednak, że ocenę wyników krwi zawsze powinien przeprowadzić lekarz. Przedstawiamy pięć powodów, dla których nigdy nie powinniśmy odkładać badań krwi „na później”!

  • Sprawdzisz swój ogólny stan zdrowia


Podstawowym i rutynowym badaniem jest pełna morfologia krwi (hemogram), która sprawdza ogólny stan zdrowia. Pozwala m.in. określić czy nie chorujemy na anemię (np. z niedoboru żelaza lub witaminy B12), alergię, zaburzenia odporności lub chorobę pasożytniczą. Morfologię krwi szczególnie warto wykonać, gdy czujemy się osłabieni, przewlekłe zmęczeni lub obserwujemy u siebie nawracające infekcje.

  • Skontrolujesz pracę swoich narządów

Niektóre badania krwi mogą pomóc określić, jak działają różne organy w twoim ciele – tj. wątroba, trzustka oraz nerki. Z krwi można odczytać m.in. tzw. profil wątrobowy, czyli poziom enzymów AST i ALT informujących o ewentualnych uszkodzeniach wątroby. Tak jak w przypadku wielu innych chorób, nieprawidłowy poziom enzymów we krwi pojawia się znacznie wcześniej niż jakiekolwiek objawy, dlatego warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi.

  • Sprawdzisz, czy odżywiasz się prawidłowo

Ampułka krwi jest również kopalnią wiedzy na temat stanu odżywienia organizmu – m.in. tego, czy stosowana przez nas dieta jest optymalnie zbilansowana pod względem wszystkich składników odżywczych. Większość z nas niestety odżywia się niewłaściwie – jemy wysokokaloryczne, przetworzone jedzenie lub stosujemy nieprawidłowo zbilansowane diety odchudzające. Wykonując regularne badania krwi sprawdzisz, czy dostarczasz swojemu organizmowi niezbędne mikro- i makroelementy.

  • Sprawdzisz, czy nie masz cukrzycy

Nagły spadek wagi, zwiększone pragnienie i częste oddawanie moczu to typowe objawy cukrzycy, jednak nie występują one u każdego. Ukryta cukrzyca nie należy do rzadkości – może rozwijać się latami, prowadząc do przewlekłych powikłań takich jak niewydolność nerek, uszkodzenie naczyń krwionośnych czy choroba niedokrwienna serca. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań, w tym m.in. poziomu cukru we krwi, szczególnie w obliczu narastającej epidemii chorób sercowo-naczyniowych.

  • Wykryjesz chorobę w początkowym stadium

Choć badanie krwi nie wykryje każdej możliwej choroby, jest pierwszym krokiem w diagnozowaniu dziesiątek schorzeń, nawet zanim pojawią się jakiekolwiek objawy. Jedną z chorób, która często przypadkowo zostaje wykryta w rutynowym badaniu krwi, jest niedoczynność tarczycy, która jest najczęstszym zaburzeniem czynności tego narządu i występuje aż u około 5 proc. dorosłych kobiet.

Kolejnym schorzeniem, które może zostać wykryte przy pomocy badania krwi żylnej, jest hiperlipidemia, będąca istotnym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Co ważne, wysoki poziom lipidów nie daje żadnych, charakterystycznych objawów, a jedynym sposobem na jej wykrycie jest wykonanie badań laboratoryjnych. Pamiętajmy – wczesna diagnostyka to szybsze wdrożenie skutecznego leczenia.

Jak często warto wykonywać badania krwi?

Każda dorosła osoba profilaktyczne badania krwi powinna wykonywać minimum raz w roku, chyba że lekarz zaleci inaczej lub pojawiają się jakiekolwiek niepokojące symptomy, świadczące o nieprawidłowej pracy organizmu. Przynajmniej raz w roku warto wykonać morfologię krwi, która określa m.in. liczbę leukocytów (WBC), erytrocytów (RBC), poziom hemoglobiny (HGB), hematokryt (HCT), średnią objętość krwinek czerwonych (MCV), średnią masę i stężenie hemoglobiny w krwince (MCH, MCHC), szerokość rozkładu objętości RBC (RDW), liczbę trombocytów (PLT), szerokość rozkładu objętości płytek krwi (PDW), średnią objętość płytki (MPV), płytkokryt (PCT), poziom neutrofilów (NEU), limfocytów (LYM), monocytów (MONO), eozynofili (EOS) oraz bazofili (BAZO).


Co roku warto także oznaczyć poziom glukozy we krwi oraz oznaczyć stężenie cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL (tzw. dobrego cholesterolu) oraz cholesterolu HDL (tzw. złego cholesterolu) – jest to tzw. lipidogram.


Wszystkie badania możesz wykonać w przystępnych pakietach które przygotowała firma www.zdrovotic.pl - zapraszamy, zadbaj o własne zdrowie już teraz... nim będzie za późno.

0 komentarzy
bottom of page